4K-broadcasting

4K Televizyon Yayıncılık Teknolojisi Türkiye’de

by / 0 Comments / 761 View /

4K halihazırda hayatımızda olan bir teknoloji. Bu teknolojiyle çekilen sinema filmleri mevcut. Sinema salonlarındaki teknik imkanlara göre bu prodüksiyonları 2K veya 4K olarak izliyoruz. 4K yayın mevcut standartlar ve altyapı nedeniyle şu anda yalnızca deneysel olarak yapılabiliyor.

Şu an için sinyali stüdyo içinde taşıyacak standartlar, iletim ve alıcı standartları yeni oluşuyor. Bu nedenle, ticari anlamda bir uygulama henüz yeni oluşmaya başlıyor.

Stüdyodan TV alıcısına bütün zincir değişecek

4K görüntü 8 milyon piksellik çözünürlükle HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlıyor. Saniyede 50  (interlace) yarım kare yerine saniyede 50 tam kare görüntü sunan 4K teknolojisi,  teoride 8 kat daha fazla görüntü verisi oluşturuyor. 4K görüntü ekran oranı HD ile aynı 16/9 formatında.

Çok daha büyük ekranlarda görüntü kalitesinden ödün vermeden yayınları izleme olanağı sağlayan 4K ile özellikle spor karşılaşmaları ve özel efektler içeren içeriklerde daha akıcı bir görüntü elde ediliyor.

4K-image

4K Görüntü Formatı

4K yayın ile birlikte stüdyodan TV alıcısına bütün yayın zincirinde büyük değişiklikler gerçekleşmesi bekleniyor.

Film endüstrisinde 4K ve 8K kamera sistemleri ile çok sayıda film uzun süredir çekiliyor.

Çekilen içerikler edit/grafik sistemlerine aktarılıyor ve üzerinde oynanarak son haline getiriliyor. İçerik dijital sinema salonları için 2K veya 4K olarak sunulurken TV yayıncıları için 1080i veya 720p,  Blue Ray cihazlar için 1080p formata indirgeniyor.

Bu teknolojideki ilk uygulama; Galatasaray – Beşiktaş derbisi 4K teknolojisi ile canlı olarak yayınladı. Türkiye’de ilk kez gerçekleşen yayınla Türk Futbolunda ve televizyon yayıncılığı tarihinde bir ilke imza atıldı.
Geleceğin teknolojisi 4K ile yayınlanan derbiyle, Sony ve Digiturk, izleyenlere ‘gelecekten canlı yayın’ sundular.

22 Şubat Cumartesi günü, İstanbul W Hotel’de, Galatasaray-Beşiktaş maçına özel olarak düzenlenen etkinliğe katılanlar, Türkiye’de ilk kez, canlı bir 4K maç yayınına tanıklık etti.

Dünya Kupası finalinde kullanılacak ve dünyada yalnızca 8 adet bulunan 4K canlı yayın kamerasının 4’ü bu maçta kullanıldı.

Alttaki Grafikte de; Dünya üzerinde 4K Televizyon dağıtım aylık rakamlarını görebilirsiniz.
Bu rakamlardan görüleceği gibi, içerik üreticilerinin, ücretli TV Yayın Platformlarının 4K bazlı yayın içerikleri çoğaldıkça .. 4K kaynaklı TV cihaz satışlarının artışınada bir belge niteliğinde değerlendiriliyor.

4k-TV-shipments

2014 Yılı ilk çeyrek rakamları