fiberoptik-cable

Fiberoptik Denizaltı internet kablo ağı

by / 0 Comments / 4586 View /

Denizaltı haberleşme kabloları dünya genelinde katlanarak çoğaldı. Telekomünikasyon pazar araştırma firmalarının liderlerinden TeleGeography tarafından yayımlanan verilere göre, dünyada 277 denizaltı fiber optik kablo hattı var. Bu kablolar internet ve telekom trafiği dahil olmak üzere tüm uluslararası iletişimin % 99 unu taşımaktadırlar. Dünyanın en büyük kütüphanelerinden birinin .. birkaç yüz misli data akışını, hergün iletmekte olan bu fiberoptik kabloların uzunluğu geçen yıl itibariyle; 990.000 km. civarında idi.
İnternet kullanımının % 95 orandaki kısmı; bu denizaltı fiber kablolar vasıtasıyla yapılmaktadır.
Denizaltı kablolama 1840’lardan beri kullanımda olmuştur.İlk günlerde, kablolar transatlantik telgrafl hatlarını iletmek için tasarlanmış, daha sonra telefon aramaları ve faks sinyallerini taşımak için geliştirilmiştir.
Modern kablo sistemleri olan fiber optik kablolarda verileri aktarmak için fotonları (ışık kaynağı) kullanır. Bu foton iletimi; aynı zamanda internet trafiğindeki data akışlarını – telefon görüşmelerini izleyip kaydetmek için de .. dünya çapındaki gizli servislere bir açık kapı bırakmaktadır.

fiberoptic-cable

Fiber optik Denizaltı Kablo Yapısı

Kablo ek birleşme yerlerinde, bir prizma ile foton akış bölme ya da kabloyu bükme yoluyla verileri çalma – dinleme – kaydetme imkanı verir.
2012 yılında Edward Snowden tarafından Guardian’a sızdırılan belgeler, İngiliz ve Amerikan istihbarat servislerinin bu yöntemi kullandıklarını açık olarak ortaya çıkardı.

fibreoptic-cable
Geniş ağ dünyanın denizleri ve okyanusları kapsayan kıtalar arasındaki deniz tabanının altında gömülü.

Amerika, Asya ve Avrupa’da 12 veri merkezi bulunan Google; tek başına günde 20 milyar web sayfası işlemek için bu kabloları kullanıyor.
Hızla artan bu data trafiğini ve gelecekteki internet bağlantı güvenliğini sağlama almak için .. aynı zamanda, okyanus ve kıtalardaki fay hatlarının kablolara getirdiği riskleri minimize etmek için, operatörler özel fiber hatlar ve kıtalararasında uydu uplink sistemleri geliştiriyorlar.
Örneğin; TeliaSonera’nın iştiraki olan TeliaSonera International Carrier şirketi, Facebook için tüm Avrupa’yı kapsayan bir fiberoptik internet altyapısı kuracağı ve yöneteceğini duyurdu.
Birkaç Terabit/saniye (Tbps) kapasiteli son kuşak fiber optik ağı, Facebook’un Kutup Dairesi yakınında bulunan Luleå şehrinde (İsveç) kurduğu yeni veri merkezi ile Avrupa kentlerindeki internet exchange noktaları arasında bağlantı sağlayacak.
Brezilya’da, BRICS ülkeleri ( Brezilya Rusya Hindistan Çin GüneyAfrika ) arasında bağımsız bir ağ kurulmasına olanak tanıyacak yeni bir kablo sisteminin yapımına başlandı.
Ağın küresel çapta daha etkin olabilmesi için Asya, Afrika ve Güney Amerika’da bulunan diğer kablo sistemleriyle bağlantılı çalışması öngörülüyor. Rusya’nın Vladivostok kentinden de geçecek olan yeni kablo sisteminin 2015’in ikinci yarısında faaliyete geçmesi bekleniyor.