web televizyon

internet televizyonu – Web TV

by / internet televizyonu – Web TV için yorumlar kapalı / 286 View /

Internet üzerinden görüntü nakli teknolojilerindeki ilerlemeler ve internet bağlantılarının yaygınlaşması gibi gelişmeler sayesinde; firmaların, markaların, küçük çaplı medya girişimcilerinin, sivil toplum kuruluşu ve belediyeler gibi kurumların kendi televizyon kanallarını kurup internet üzerinden yayın yapmaları artık çok daha kolay ve ekonomik hale geldi.

İnternet bulutu dediğimiz dünya çapındaki ağ üzerinden yapılan bu tür televizyon yayıncılığı internet televizyonu veya web TV olarak adlandırılmaktadır.

Aralarındaki fark; internet televizyonunun daha yüksek çözünürlüklü ve büyük ekran alıcılara uygun olması, web TV nin daha çok bilgisayar ve mobil cihazlarda seyredilebilir nitelikte olmasıdır.

İnternet televizyonu / Web TV yayıncılığı yapabilmek için gerekli olan işler şunlardır;

  • İçerik olarak ürettiğiniz yayını IP standartına dönüştüren IP Encoder cihazı.
  • Bu yayını internete upload edecek (yükleyecek) en az 2 Mbps. upload değerinde internet bağlantısı.

IP Encoder; yayınlarınızı iptv formaına çevirerek içerik dağıtım platformuna CDN – Content Delivery Network ileten bir cihazıdır.

Bu cihazların temel işlevi, bağladığınız video aygıtlarından aldığınız ( kamera – VCD – DVD – bilgisayar çıkışı – yayın masası – mixer .. gibi ) yayınları ip formatına dönüştürüp, içerik dağıtım platformuna ulaştırmaktır.

enkoder-iptv

İçeriklerinize yayın hizmeti sağlayan platform hizmetinin diğer özellikleri şunlardır.

 İçerik dağıtım platformu; gönderdiğiniz video, canlı yayın görüntüleriniz, kamera görüntüleriniz gibi yayınları cihazlara uygun formatlı hale getirerek dünya çapındaki internet ağından izlenebilmesini sağlayan bir yazılım ve server hizmet paketidir.

  • Video, canlı yayın, güvenlik kamerası gibi içeriklerinizi ister SD (720×576) ister Full HD (1920×1080) gibi çok çeşitli ekran boyutları ve cihazlara uygun özellikli yayın olarak gönderebilirsiniz,
  • iOS ( iPhone, iPAD ) ve Android desteği ile yayınlarınıza herkesin erişmesini sağlayabilirsiniz,
  • Online çalışan İstatistik paneli ile yayınların anlık kaç kişi tarafından izlendiği ve toplam yapılan trafik akışlarını anlık ve herhangi bir zamanda raporlu – detaylı olarak analiz edebilirsiniz.
  • Videolarınızı ve canlı yayınlarınızı adreslerini kopyalayarak kendi internet sitenizin, sosyal medya platformunuzdan yayınlayabilirsiniz.
  • Video Player teknolojisi ile videolarınızı, canlı yayınlarınızı sıraya koyarak, zamanlayarak veya aralarına reklam – sunum gibi içerikler ekleyerek bir televizyon kanalı yayın akışı gibi sunabilirsiniz.
  • IP kameralarınızın görüntüsünü direk olarak platforma iletebilirsiniz.
  • DVR özelliği ile canlı yayınlarınızı izleyicilerin öne almasını, kaydını sağlayabilirsiniz.
  • CDN hizmetini aylık olarak ödeyebilirsiniz. ( Örnek olarak; aylık 50 $ basic, aylık 200 $ profosyonel veya aylık 350 $ girişimci televizyon paketlerinden birini tercih edebilirsiniz )

Yayınlarınızın internete bağlı her türlü cihazla izlenebilmesinin yanında, büyük ekran televizyon alıcılarıyla da izlenebilmesi  mümkündür. Bunun için smart tv veya herhangi bir televizyonda ip giriş – HDMI çıkış settopbox kullanılır.

live-video

internet üzerinden tv ve video iletimi