merkezi uydu yayın

Merkezi Uydu Anten Sistemleri

by / 0 Comments / 1013 View /

Uydudan alınan Televizyon kanallarının, tek bir merkezde toplanarak geniş ölçekli bir bina, ticari işletme, site veya bir bina grubuna dağıtılması tekniğine Satellite Master Antenna TV sisteminin Türkçe karşılığı Merkezi uydu anten tesisatı olarak bilinmektedir.

Çeşitli uydulardan ( Turksat, Hotbird, Astra vb …) alınan belirli sayıda TV ve Radyo kanalı tek bir merkezde toplanarak Headend oluşturulur ve TV alıcılarının alabileceği RF sinyal olarak dağıtılır.
Yayının televizyon alıcı cihazından izlenebilmesi için herhangi bir ara yüze (Receiver,decoder…vs) ihtiyaç yoktur.
Direkt olarak duvardaki TV prizinden Televizyonlara kablo bağlantısı yeterlidir.

Büyük toplu konutlar, siteler, oteller, hastaneler, iş yerleri, rezidans ve plazzalarda Televizyon yayın izleme sistemi merkezi uydu yayın tesisatı ile yapılmaktadır..

Özellikle daire sayısı fazla olan binalarda, daire başına TV sistem maliyetini düşürmekle birlikte, bina içinde düzenli bir kablolama ve tesisat düzeni sağlanmış olunur.
Ayrıca Otel ve hastanelerde kontrollü ve bir yayın sunma imkanı verebilmektedir.
Ek olarak İnteraktif sistemler için uygun bir altyapı oluşturmakta olup ek bir kablolama işçiliği ve kablo sarfiyatının da önüne geçilmiş olmaktadır.
Yeni dönemde; smatv sistemleri QAM  denilen modülasyon formatlı olarak Kablo TV uygulamasının teknik literatürdeki karşılığı olan DVB-C sistem  ile yapılmaktadır.

Yukarıda açıklanan 47-862 MHz  TV / Radyo  dağıtımı sistemine ek olarak Digiturk ve D-Smart gibi uydu yayınlarının da aynı şebeke ve aynı kablo üzerinden taşınmasını sağlayabilen ikinci tür smatv sistemine de; geniş bantlı merkezi uydu tesisatı adı verilir.
Sistem bu sayede kullanıcılarına daha geniş bir yayın kombinasyonu sağlamakta ve Digiturk – D Smart gibi paralı platformlarıda bütün priz noktalarında kullanıcıya sunmaktadır.
Bu sayede ek bir çanak anteni kurmak ve akabinde oluşacak kablo ve anten kirliliğine engel olmak mümkün olmaktadır.

Lokal yayınların (VCD –DVD, Kamera…vs) sistem bünyesinde kullanılması mümkündür.
Böylelikle çocukların oyun alanlarında ebeveynleri tarafından takibi ve kapı giriş & çıkışlarının merkezi uydu sisteminden takibi mümkün olmakta, info kanalı denilen;
yöneticilerin duyuruları ve ilanları TV ortamından bütün kullanıcılara iletme olanağı sağlanmaktadır.

SMATV tesisatlarındaki uydulardaki televizyon kanallarını dağıtım sistemine yollayan cihazlara transmodülatör,
INFO kanalı, film kanalı, tanıtım kanalı gibi özel yayınları dağıtım sistemine ileten cihazlara Modulator adı verilmektedir.

manhattan

Your Commment

Email (will not be published)