Merkezi Uydu Televizyon tesisatlarında yeni teknolojiler

by / Merkezi Uydu Televizyon tesisatlarında yeni teknolojiler için yorumlar kapalı / 154 View /

Son yıllarda üretilip satışa sunulan LCD, LED, OLED televizyon alıcılarının DVB-T ve/veya DVB-C tunerli olmaları; bina Merkezi Uydu Televizyon dağıtım tesisatı olarak tanımlanan smatv sistemlerinde yeni alternatif çözümler sunmaktadır.

Klasik Headend (ana yayın merkezi) sistemlerindeki televizyon kanal sayısındaki sınırlamalar, HD yayınların (yüksek çözünürlüklü) eski tip sistem ile iletilmesinin mümkün olmaması gibi problemler yeni nesil TV alıcılarında bulunan DVB-T ve DVB-C tunerler ile sorun olmaktan çıkmıştır.

Yeni tip televizyon alıcılarına uyumlu olan merkezi uydu televizyon yayın sistemi olan bu tür cihazlara da ” Dijital Televizyon Yayın Merkezi ” ismi verilmektedir.

( QAM Headend – DVB-C Headend – DVB-T Headend )

DVB-C terimi ingilizce cable / kablo kelimesinden gelen kablo tv kaynaklı bir teknoloji, DVB-T terimi de; ingilizce terrestial / karasal kelimesinden gelen karasal verici sistemli yayıncılık terimlerinden gelmektedir.

Eski tip Headend sisteminizdeki 1 Analog TV kanalına karşı gelen bir TV kanalı frekanstan yeni tip televizyon alıcıları sayesinde ortalama 10 SD veya 5 HD televizyon kanalını mevcut uydu televizyon tesisatınıza ilave edebilirsiniz.

Bu cihazlar ile çeşitli uydu antenlerden gelen uydu yayınlarını alarak ortak televizyon dağıtım tesisatına verdiğiniz gibi . . aynı zamanda binanın, sitenin, otelin, iş merkezinin bütün televizyon alıcı cihazlarında televizyon kanalları üzerinden; Logo, reklam bannerı, kayan text yazı vasıtası ile duyuru, anons, bilgilendirme mesajı iletmenizin imkanı vardır.

Ayrıca bu ilave konulan cihaz ile; mevcut bina tesisatındaki televizyon yayınları ile birlikte verilerek merkezi uydu tesisatındaki televizyon kablonuzdan iletilen Uydu TV kanal sayısı istenilen miktarda arttırılmış olur.

Böylelikle; daha önceden kurulmuş, mevcut merkezi uydu televizyon dağıtım sisteminizin amplifikatör, bölücü, kablo, priz malzemelerinde herhangi bir müdahalede bulunmadan Merkezi uydu televizyon sisteminizin kanal sayılarını arttırabilir,

TV kanalları izlenirken herhangi bir kanalda logo – ürün reklamı – banner yayınlayabilir, insanlar televizyon izlerken istediğiniz bir zamanda ve kanallar üzerinde yazılı akan bir duyuru – anons – bilgilendirme – yönlendirme yapabilirsiniz.

Altta cihaz QAM yayın uygulamasında ekran alıntısı görülmektedir.

Sol üste bir reklam Logosu girilmiş ve ekranın sağından soluna doğru akmakta olan bir text şeklinde yapılan anons görülüyor.

blankom_headend

HD yayınlar ilave edebilir, DVD – VCD gibi görüntü ve ses cihazları ekleyebilir, CCTV kamera – güvenlik sistemlerinizin TV cihazlarınızdan da yüksek çözünürlüklü ( HD ) olarak izlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu tür headend cihazları transmodülatör ( uydu paket giriş – digital paket çıkış ) ve modülatör ( hdmi giriş – digital paket çıkış ) olmak üzere iki çeşittir.

Aynı zamanda 8 – 12 – 16 uydu paket giriş . . 4 – 16 dijital paket çıkışı olan ve kodlu yayın paketlerini de çözerek çıkışına çözülmüş yayınları verebilen çeşitli modelleri vardır.

Yine bu cihazlar ile; koaksiel televizyon kablo altyapısı olan binada yayınlar koaksiel kablodan dağıtılırken, istenilen bazı yayın paketleri de; ip olarak bina network altyapısından ip formatında iletilebilir.

Veya hotel, kampus, stadyum, AVM, iş merkezleri spor salonları gibi binalarda yayınlar iptv sistemden alınarak .. kablo dağıtımına verilebilinir.

Alttaki  Dijital Merkezi TV yayın cihazının ( QAM Headend ) 12 uydu paketinden alınmış ve cihaz çıkışındaki 4 adet dijital yayın paketinin; alan ölçü aletinde alınmış görüntü ve ölçüm değerleri görülmektedir.

Bu resimlerde de; Cihazın yönetim panelinden ( cihaz web arayüzü ) Logo, reklam bannerı, duyuru – anons text – yazı ve QR Kod giriş uygulamaları görülmektedir.