satellite

SMATV sistemlerinde Dijital Headend Kullanımı

by / SMATV sistemlerinde Dijital Headend Kullanımı için yorumlar kapalı / 1632 View /

Son beş yıllık döneme kadar yapılan SMATV – Merkezi Uydu Anten TV – yayın merkezlerinin Analog olarak adlandırdığımız klasik headend olarak yapılmıştır.

Merkezi uydu yayın teknolojisindeki gelişmeler, Dijital Platformların ve uydu TV kanallarının artışı, Turksat uydusundan 4K  ve 8K televizyon yayınlarının başlaması mevcut durumdaki bu headend sistemini gelişen ihtiyaçlara göre yetersiz kılmıştır.
digital-headend
QAM modülasyon tekniği ile yapılan ve MPEG-2 / MPEG-4 teknolojisini kullanan DVB-C dediğimiz (Sayısal Görsel Yayıncılık – Kablo TV) teknolojisinin; klasik ( Analog – PAL ) sistemlerine göre farkları şunlardır.

stüdyo

TV Stüdyo

  • Bir TV frekansından verilen TV yayın sayısı, eski teknoloji Headend sistemlerinde 1 iken; günümüz yeni teknoloji QAM (DVB-C) Headend sistemlerinde yaklaşık 10 adet SD kanal veya 5 ad. HD kanaldır.
  • Daha az veri kaybıyla birim zamanda daha fazla veri taşıyan, daha stabil ve Ses görüntü data aktarımı MPEG-2 veya MPEG-4 olarak yapılabilmektedir.
  • Ortalama SMATV yayın dağıtım tesisatında RF band kapasitesinde maksimum 70 TV kanalı verilebilinirken.. bu sayı DVB-C tesislerinde seçilen uydu paketlerine (transponder) göre 500 TV kanalına çıkmaktadır.
  • Aynı zamanda; son yıllarda üretilen LCD, Led ve OLED TV alıcılarında DVB-C tuner bulunması, bu yayınların herhangi bir ilave cihaz (receiver, settopbox kutusu.. v.s. gibi) gerektirmeden izlenebilmesine imkan sağlamıştır.
  • Led, Oled, LCD televizyon kalitesinin getirdiği büyük ekranda yüksek çözünürlüğe, ancak Dijital Headend kullanılarak erişmek mümkündür.
  • İnternet üzerinden erişim ile; kanal düzenlemesi ve teknik destek sağlanmasıda .. Dijital televizyon dağıtım teknolojisinin üstünlüklerinden biridir.
  • Dijital Headend sistemi tekli veya iki modüllü eski analog teknolojilere göre, bir modülde en az dört transmodülatör bulundurması sebebiyle, elektrik enerji tüketimini % 50 oranında azaltır.Bu oran; sürekli devrede olan bir cihaz için yüksek bir enerji tasarruf miktarıdır.
  • Yer gereksinimi bakımındanda; eski tip headend teknolojilerine göre hacim tasarrufu imkanıda vermektedir.

Son 10 yıldır yaygın şekilde kullanılmaya başlanan bu standart  kilometrelerce uzunluktaki şehir içi kablo TV ağlarında ve hem de SMATV dediğimiz küçük ölçekli hotel, site, villa grupları, hastane spor salonları, kurumsal binalar gibi yapılarda uygulanmaktadır.

Bu yeni teknolojiyle yapılan SMATV sisteminde; geniş bant ve fiberoptik ana dağıtım omurgası kullanılarak dijital headend ile birlikte, Uydu bandı (L Band) dağıtımıda birlikte yapılarak paralı dijital platformların yayınları dağıtılabilinir.
dijital-tv
Böylelikle; yerli yayınlar, yabancı yayınlar, Digitürk, D Smart gibi platformlardan 1.000 civarındaki TV yayını SMATV sisteminde en uzak mesafelere kadar dağıtılmış olur.
Yukarıdaki yazı girişindeki şemada; bu uygulamanın kaba bir şeması görülmektedir.

Konuyla ilgili ayrıntılı diğer bilgileri digital tv headend SMATV sayfasında da görebilirsiniz.