Türk İHA’sı ANKA’dan .. ilk füze fırlatıldı.

by / 0 Comments / 1104 View /

Türk yapımı insansız hava aracı ( İHA – Drone )  ANKA ;  Sivrihisar Havaalanında Roketsan tarafından üretilen CİRİT adlı Füze ateşleme denemesini başarıyla gerçekleştirdi.
ANKA serisi İnsansız Hava Araçları; TAI adlı Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Kurumunca geliştiriliyor.
Kanat altına takılan ROKETSAN ürünü CİRİT Füzesi,  ANKA’dan yerden verilen kumanda ile ateşlendi. Hava aracından sorunsuz olarak ayrılan CİRİT adlı füze, atış sahasındaki hedefini vurdu.

ANKA insansız hava aracı

İlk üretilen araç Blok-A ya göre daha hafif bir gövdeye ve 30 bin feet yani 10 bin metre irtifa tavanı ile 24 saat havada kalış süresine sahip olacak olan ANKA-B’ye Milli SAR/MTI-ISAR radar entegrasyon çalışmaları ise devam ediyor.
ANKA-B’nin;  SAR/MTI-ISAR radar faydalı yükü ile gerçekleştireceği ilk test uçuşunun ise 2014 yılının ikinci yarısında yapılması planlanıyor.
Almanya’dan alınan motoru dışında  tamamıyla Türk yapımı olan İnsansız Hava Aracı ANKA için; TUSAŞ Motor Sanayii AŞ ( TEİ ) motor çalışmalarına başladı.ANKA motorununda yerli üretilmesiyle ( 2015 yılı ) yüzde 100 yerli oluyor.

Gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirilmekte olan ANKA Sistemi, söz konusu görevleri yerine getirmek amacıyla aşağıdaki faydalı yükleri taşımaktadır:

Elektro Optik Gündüz Kamera (EO Day TV),
Gündüz (EO-ElectroOptic) / Kızılötesi (IR-InfraRed) / Lazer Mesafe Bulucu (LRF-Laser Range Finder) & Lazer İşaretleyici (LD-Laser Designator) ve Spotter Faydalı Yükü,
SAR/MTI-ISAR Faydalı Yükü
Tümüyle kompozit yapıda tasarlanan hava aracı; mono blok gövde, sökülebilir kanat ve V-kuyruk ile katlanabilir iniş takımı, yedeklemeli kontrol yüzeyleri, ekipman bölmeleri, servis kapakları gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Yapıda kompozit ya da gereken yerlerde metal bileşenler, omurga, çerçeve, sehpalar yer almaktadır. Arkadan itişli, piston-pervaneli tipli motor ile takatlandırılan platformda, gövde içi yakıt sistemi; kanat hücum kenarları, pervane ve diğer çeşitli ekipmanlarda buz önleme/giderme sistemleri; cihazların ısıtma/soğutma ihtiyaçlarına göre çevresel koşullandırma sistemleri gibi çeşitli alt sistemler yer almaktadır.

Bunların yanı sıra, uçuş kontrol bilgisayarına bağlı çeşitli uçuş algılayıcıları (pilot-statik sensör, EGI (entegre GPS/INS), hareket/sıcaklık/basınç algılayıcılar, vs.), hareketlendiriciler, haberleşme ve tanıtma sistemleri, görev kontrol, kayıt ve izleme sistemleri, ara yüz üniteleri, kontrol üniteleri gibi aviyonik birimler bulunmaktadır.

Teknik Özellikler:

ANKA sistemi temel performans parametreleri aşağıda açıklanmaktadır:

Servis irtifası: 30,000ft (ASL)
Havada Kalış Süresi: 24 saat
Normal Seyir Hızı: >75 kts
Çevre şartları: 15kts yan rüzgar, 20 kts baş rüzgarı, sıcaklık, nem, yağmur ve buzlanma limitleri, MIL-HDBK-310 ile tanımlanmıştır.