Uyduların fırlatılmasını sağlayan roketin dünyaya inişi

by / Uyduların fırlatılmasını sağlayan roketin dünyaya inişi için yorumlar kapalı / 591 View /

Roket ve uzay aracı üreticisi ve fırlatıcısı özel sektör firması SpaceX uzay teknolojisinde tarih yazdı.

Şirketin haziran ayında fırlatılan Falcon 9 isimli roketi, Cape Canaveral’e ilk defa dikey olarak indi. İlginç olan, SpaceX daha önce karaya herhangi bir roket’i geri indirmemişti. Bu ilkti ve ilk seferde başarıldı.

SpaceX’in daha önce denizdeki bir platforma yönelik indirme teşebbüsleri vardı ve hepsi başarısız olmuştu. Yükü 62 mile yani uçuşun 2ci etabına kadar taşıyan, Roket’in ilk 15 katlı bölümü dünyada hazırlanmış bir alana başarıyla inmiş oldu.

Daha önce dünyaya iniş konusunda başka teşebbüsler de oldu ama bu anlamda başaran yoktu. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un kurduğu Blue Origin geçen ay bir deneme yapmıştı. Şirketin New Shepard isimli roketi sert zemine dik bir şekilde inişi ilk gerçekleştiren roket oldu. Ancak New Shepard, Falcon 9’dan hem boyut olarak küçük, hem de menzili çok daha düşüktü (100 km).

Daha da önemlisi New Shepard başlığı bırakıp geri dönmekle yetinirken, Falcon X yukarıda da belirttiğimiz gibi 11 uydunun dağıtımını gerçekleştirdi.

Hedefi, kısa dönemde uzay taşımacılığının maliyetini düşürme ve uzun vadede de Mars’ın kolonileştirilmesi olan SpaceX’in kurucusu Elon Musk, geri dönüş tamamlandıktan sonra gazetecilere “Bu tarihi bir an. Kimse fırlatıcıyı geri getirememişti” dedi ve “Welcome back baby” şeklinde bir tweet attı. Musk aynı zamanda PayPal ile Tesla Motors’un da kurucusudur.

Kullanılabilir roketler, uzay yolculuklarının maliyetini azaltmak açısından önemli. Böylece uzay turizmi de yapılabilir hale gelecek.