Uyduların uçaktan fırlatma yoluyla uzaya erişimi

by / Uyduların uçaktan fırlatma yoluyla uzaya erişimi için yorumlar kapalı / 531 View /

Amerikan Savunma ve Araştırma Ajansı (DARPA), uyduların uzaya daha ekonomik yöntemle taşınması için askeri uçakların kullanıldığı bir düzen geliştirdi. Bu sayede uydular, büyük çaplı – pahallı roketler yerine belirli bir mesafeye kadar jetlerle taşınarak yörüngeye fırlatılacak.
DARPA, ‘Havadan Fırlatma Yardımıyla Uzaya Erişim’ (ALASA) isimli plan hakkında bir ön hazırlık videosu yayınladı. Günümüzde uyduların yüzeyden 2 bin kilometre yukarıya kadar uzanan yörüngeye taşınması için iri roketler kullanılıyor. ALASA projesi ile bu işlem; standart jet motorlu savaş uçakları kullanılacak.

Elli kilogram ağırlığa kadar uyduları içerisine alacak kapasitede roketler hazırlayan DARPA ekibi, savaş uçaklarının belirli bir yüksekliğe çıkması ile bu roketlere ateşleme yapmayı planlıyor.

Fırlatma rampalarının ve dev roketlerin kullanılmaması ile yaklaşık 60 milyon dolar olan ortalama maliyet; 1 milyon dolara düşüyor. Görev, 24 saat arasında tamamlanabiliyor.

Space X firmasının füze kalkışlarının 55 milyon doları bulduğu bugünlerde maddi manada büyük bir avantaj getirmesi beklenen ALASA projesi, standart uçaklar kullandığı için de .. mevcut pistlerden kalkışa müsait bir teknoloji ortaya koyuyor.

Uydu yüklü roketlerin F-15 savaş uçaklarıyla taşınacağı belirtiliyor. İlk tecrübe Amerikan ordusu yönünden bu senenin sonlarına doğru yapılacak. 2016 ortalarına kadar bu yöntemle yörüngeye 12 uydu yerleştirileceği bildirildi.